
"Da, el a cazut in desfranare, dar stii tu in ce viata a trait el si cum i-a socotit Dumnezeu pacatele lui? Roaga-te, sa ne rugam unii pentru altii, pentru ca eu cred ca daca suntem astazi in biserica, suntem pentru ca cineva s-a rugat pentru noi."
"...inainte de a iubi, sa incercam sa nu uram."
"Vrajmasii nostrii sunt cei pe care noi singuri ni-i facem. sunte oamenii despre care noi avem o parere proasta, oamenii care ne tulbura prin prezenta lor, prin cuvintele lor, prin felul lor de a fi. Oamenii despre care noi spunem:Lasa-ma ca m-am saturat de ei. Aici trebuie sa incepem lucrarea dragostei. Cum? Iarta!" Nu pot sa-l iert, pentru ca este mandru". Dar tu cum esti? Iarta! Iertarea este semnul cel mai graitor si piatra de temelie pe care se zideste mai tarziu dragostea.
"Iata ca iertarea de la Dumnezeu o primim in masura in care noi insine daruim iertare"
"Cautati ce este bine in celalalt. Nu mai vedeti raul, iertati!"
"Oricat de curati am fi, daca vedem pacatul aproapelui, ne creste o "barna" in ochi"
"Ce mari fapte grozave faci?"
"Dumnezeu pe cel ce-l iubeste, il cearta, intelegeti?"
"Primeste de la Dumenzeu ceea ce-ti da El, alipindu-te de duhovnic si incercand sa faci ceea ce-ti spune"
"Prietenia este o stare de spirit, o treapta si o amsura duhovniceasca. Iubesc pe cineva nu pentru ca el este mai bund ecat ceilalti, ci pentru ca vad in el virtutiile care imi descopera mai deslusit chipul lui dumenzeu pe Care Il iubesc.Prietenia nu trebuie sa fie rezultatul unei selectii,adica nu dobandim un prieten excluzand neprietenii, pentru ca aceasta este judecata omeneasca si nu este lipsita de riscuri".
Savatie Bastovoi
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu