
Există în lume atâta suferinţă şi atâtea rele , şi atâta necunoaştere a lui Dumnezeu, care după cum spun Sfinţii Părinţi este cel mai mare păcat. Pentru aceasta eşti dator să te rogi şi să plângi.
Acum când creştinii „dorm”, preotul trebuie să-şi pună mintea de strajă, adică să vegheze şi să se roage Lui dumnezeu, pentr poporul Său. Ca preot, ai şi mai mare îndatorire de a te ruga pentru ceilalţi, deoarece tu eşti acela căruia i+a încredinţat Dumnezeu pe poporul Său.
Câţi oameni se risipesc! Câţi sunt în pragul sinuciderii!Câţi sunt pe punctul de a comite crime îngrozitoare!Câţi sunt deznădăjduiţi în nevoi! Trebuie să rostim rugăciunea Lui Iisus, pentru toţi aceşti oameni. Doamne Iisuse Hristoase, miluieşte-i pe robii Tăi, sau pe robul tău, pomenindu-i numele daă te rogi pentru cineva anume. După aceea ar trebui să continuăm fără să-i menţionăm numele. Dumnezeu ştie pentru cine ne rugăm. Nu trebuie să ne gândim nici la problemele care-i frământă.Spunem doar miluieşte pe robul tău.
Părintele Ierosch. Paisie Olaru învăţa pe uncenici să zică Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieşte-ne pe noi, ca săne izbăvească din egoism.Dar rugăciunea pentru ceilalţi, este un efort necesar şi pentru alt motiv. Când ne rugăm pentru altcineva, imediat primim lămuriri de la Dumnezeu, despre ceea ce are în special nevoie şi putem lucra efectiv pentru mântuirea lui. Inima devine foarte sensibilă şi nespus de ageră în recunoaşterea diavolului şi în acelaşi timp, îşi trage multă putere din rugăciune, pentru a alunga pe cel rău din ea.Astfel devine un receptor al Duhului Sfânt. Mai mult de atât, fiind încercat în războiul asupra diavolului şi având recunoaşterea harului dumnezeiesc, poţi cu mare uşurinţă să intri în sufletul celuilalt şi să pătrunzi în lumea interioară a celui ce vine la spovedanie. Folosul este enspus de mare. El va pleca d ela scaunul de spovedanie alt om, uşurat de patimile ştiute şi de cele neştiute.
Rugăciunea Lui Iisus
Unirea minţii cu inima şi a omului cu Dumnezeu
Ierodiacon Paraschiv Cleopa
Arhimandit Mina Dobzeu
5 comentarii:
Frumos material si draguta poza cu floricelele de la Crasna.
Doamne ajuta!
poze http://ai-suflet-bun.blogspot.com/2009/09/alexandra-si-stefanel-vor-sa-va-spuna.html
film http://ai-suflet-bun.blogspot.com/2009/09/bucurie-mare-pleaca-stefanel-acasa.html
Sunt perfect de acord cu tine. O rugaciune pe zi poate sa ajute foarte mult.
Aici se gasesc cateva carti despre modul in care putem practica rugaciunea: http://www.ortodoxia.md/biblioteca-crestinului-ortodox/category/5-despre-rugaciune
Asemeni, pe site-ul http://www.rugulaprins.go.ro, referitor la modul de practicare al Rugaciunii lui Iisus, este un capitol dedicat special subiectului tratat aici(Cum sa ne rugam pentru ceilalti cu rugaciunea lui Iisus sau cu mijlocirea Maicii Domnului).
http://www.rugulaprins.go.ro/CuprinsRugIisus.htm
Trimiteți un comentariu