sâmbătă, 6 noiembrie 2010

"Tallita kumi!"



“Părintele Sofronie ne-a zis de multe ori să nu ne imaginăm în iad asemeni Sfântului Siluan, căci acela nu este nivelul nostru duhovnicesc. Cei care au făcut astfel s-au îmbolnăvit, căci aceea este calea perfecţiunii. Desigur, în fiecare stagiu al vieţii noastre trebuie să ne amintim să nu disperăm. Trăim şi noi un iad, însă acesta este la nivelul vieţii noastre. Trebuie să ştim că Hristos e aproape de noi în acele momente, căci prin Cruce a venit în vieţile noastre în care trăim iadul. Iar atunci când ne simţim pierduţi, Hristos e mai aproape de noi şi trebuie să-L găsim. Am observat în viaţa mea că atunci când suntem în păcat, Hristos e mai aproape de noi. De aceea, atunci când recunoaştem starea de cădere în păcat, deşi ne simţim pierduţi, nu trebuie să disperăm, căci Domnul e aproape de noi”.

Pr Rafail Noica

sursa Război întru cuvânt

2 comentarii:

Dana spunea...

Asupra acestor randuri m-am oprit si eu pe indelete, la postarea din care ai citat.

Anonim spunea...

folositor