« O, Dumnezeiasca iubire, vino,Te rog din tot sufletul si din adancul inimii; Te rog,daruieste-mi mie robul Tau, Dumnezeiasca dragoste, o, Dumnezeiasca Iubire »
(Din slujba Paraclisului Sfântului Nectarie)« Era potrivit ca statura ,iar in infatisarea sa se imbinau armonia intocmirii si dulceata chipului.Din ochii albastri se revarsa o lumina blânda ca cea a unei utrenii de primavara. Fata straluminata îi era încadrata de o barba alba ca neaua. Avea un chip cu adevarat biblic »
Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!
3 comentarii:
avea un chip cu adevarat biblic. ce frumos spus.
Sfantul Nectarie ... cati oameni nu au ajuns sa zambeasca cu ajutorul lui
Ce bucurie mare ai cand te rogi acestui sfant!
Trimiteți un comentariu