
„Un astronaut şi un neurolog vorbeau despre credinţă. Astronautul zice: Eu am fost în cosmos de atâea ori şi n-am văzut pe Dumnezeu. La care neurologul îi spune: Şi eu am făcut multe operaţii pe creier, dar n-am văzut nciun gând.”
Când îl căutăm pe Dumnezeu, locul în care îl găsim şi îl simţim este inima noastră. Atât de multă dragoste are pentru noi încât ne iartă orice păcat pe care l-am săvârşit dacă ne pare rău din toată inima. Nu există cuvinte care să descrie dragostea lui Dumnezeu pentru noi. Trebuie să ne rugăm cu inima, El este ascultător şi iubitor...
Nu s-au inventat cuvinte care să descrie iubirea Lui Dumnezeu pentru noi pentru că acestă mare taină, care este iubirea reprezintă temelia vieţii noastre. Noi suntem făcuţi din iubire, suntem mântuiţi prin iubire, suntem iertaţi tot prin iubire, pentru că însuşi Iisus Hristos este izvor de blândeţe şi iubire pentru noi. De aceea, pe Bunul Dumnezeu îl găsim în inima noastră, deschizăndu-ne sufletul spre El, prin rugăciune şi prin rugăciunile către Maica Domnului.
Nu ne dăm întotdeauna seama că noi păcătuim în fiecare zi faţă de Dumnezeu, asta pentru că nu-L iubim aşa cum se cuvine. Dacă am ştii să iubim cu adevărat am respecta toate poruncile, ne-am ruga cu o mare intensitate şi am dărui din dragostea noastră aproapelui nostru.
Atunci când un om iubeşte cu adevărat se gândeşte in fiecare zi la acea persoană, doreşte să comunice cu ea, să-i vadă chipul, să nu-i greşească sau s-o deranjeze în vreun fel....Facem, oare, noi aşa faţă de Dumnezeu, sau ne rugăm Lui doar când avem nevoie sau când ne aducem aminte? Fireşte iubirea adevărată vine cu răbdare şi cu rugăciune, dar noi oricât de mici suntem şi păcătoşi, Îl iubim pe Iisus în felul nostru şi îi mulţumim pentru toată suferinţa Sa.
Îţi mulţumesc Doamne pentru toată iubirea Ta şi pentru lumina soarelui Tău din fiecare zi, şi ajută-ne să rămânem neclintiţi în credinţa ortodoxă şi primeşte rugăciunile noastre!Învaţă-ne Mântuitorule să iubim cu iubirea Ta!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu