sâmbătă, 23 mai 2009

Dreamy rose for my contacts


Dreamy rose for my contacts, originally uploaded by Adrian_DOF.

2 comentarii:

Ioana spunea...

"A DĂRUI", frumos cuvânt... .Dărnicia, bucuria de a dărui ceva cuiva vine din suflet, din împlinire, mulţumire sufletească şi nu numai. Un zâmbet, o faptă, un cuvânt frumos adresat cuiva chiar şi unei persoane necunoscute de pe stradă sunt convinsă că o revigorează/înveseleşte şi îi rămâne dorinţa de a face la fel la rândul ei(într-o dimineaţă, grăbindu-mă pentru a ajunge la serviciu, am observat o mamă care îşi binecuvânta copila, cu semnul Sfintei Cruci la despărţire-a avut un impact mare asupra mea-dorind ca şi eu la rândul meu să fac la fel). Să ajuţi o bătrânică sau un om care nu se descurcă într-o anume situaţie, iarăşi e un lucru însemnat. Aceste gesturi poate minore, dar de o importanta deosebita ne fac şi pe noi să avem o mulţumire sufletească, o bucurie, dar au un impact major asupra celeilalte/celorlalte persoane. E foarte importantă educaţia copiilor într-o familie, modelul oferit de tată şi de mamă, de bunici. Dacă dorim să avem un viitor liniştit, curat...(dragi părinţi încercaţi să lăsaţi puţin deoparte grijile, frământările pentru ziua de mâine, opriţi puţin timpul, respiraţi adânc şi gândiţi-vă un moment sau poate mai mult la educaţia oferită copiilor voştri-gândiţi-vă la copilăria voastră şi îndreptaţi ceea ce trebuie îndreptat până mai este timp). Putem dărui un model de viaţă celor din jurul nostru şi am făcut o faptă de iubire faţă de aproapele. Viaţa este frumoasă în ansamblul ei, depinde doar de tine dacă o trăieşti cu bucurie în suflet şi cu zâmbetul pe buze sau cu tristeţe în suflet şi crispare. Avem posibilitatea de a alege în toate şi fericit e omul care alege binele. Să trăim fiecare moment cu trezvie sufletească-ce important este. Oferiţi mici atenţii soţilor şi soţiilor voastre, prietenilor/prietenelor, cunoscuţilor şi veţi primi înzecit căci aşa este dragostea. Chiar şi un suflet "îngheţat" până la urmă se topeşte. Dăruind vei dobândi-haideţi să ne unim în gânduri şi fapte pline de atenţie, ocrotire şi iubire faţă de aproapele! Să fim mai buni, căci se poate numai să vrem! Ce frumoasă v-a fi lumea în care trăim!

Anonim spunea...

Da Ioana a darui este cel mai frumos lucru, chiar si un zambet!