luni, 2 aprilie 2012

Minunea Parintelui Arsenie Boca




Aceasta minune a parintelui Arsenie Boca a fost relatata de duhovnicul meu la predica in Duminica a cincea a postului, a Sfintei Maria Egipteanca.

Un grup de pelerini au fost sa se inchine la Manastirea Prislop precum si la mormantul parintelui Arsenie. Stiti ca mormantul parintelui este ingrijit cu flori si pietricele albe care ii da un aspect curat si frumos de aceea multi sunt tentati sau au credinta ca daca rup o floricica sau iau o pietricica de la mormant o sa-l aiba pe parintele Arsenie mereu cu ei.

In acest pelerinaj dintre cei prezenti un om a luat de la mormant mai multe pietricele intr-o punga ca amintire, altii care l-au vazut au luat si ei gandindu-se ca fac bine si tot asa si altii din grup. Cand au plecat cu autocatul ceva s-a intamplat, timp de o ora soferul nu mai stia sa iasa din curtea manastirii cu toate ca stia acel drum de mult timp. Soferul se invartea cu autocarul si nu mai stia sa conduca masina sa plece. Atunci ghidul care insotea grupul luminat de Dumnezeu i-a intrebat daca cineva a luat ceva de la mormantul parintelui Arsenie. Si in acel moment unul a raspuns ca a luat cateva pietricele, apoi su recunoascut si altii...incat tot autocarul luasera pietricelele de la mormant. In acel moment s-au dat jos din autocar si s-au dus sa-si ceara iertare de la parintele Arsenie si au pus pietricelele inapoi la mormant.

Intorcandu-se la masina au putut pleca fara probleme si au constatat cu uimire ca si pozele din apartate de la mormantul parintelui au fost sterse.


Parintele Arsenie Boca ne ocroteste cu rugaciunile sale, parintele ne vrea sufletele curatite de pacate, ne cere respect pentru munca depusa de maicutele de la manastirea Prislop. Fiecare biserica si manastire trebuie pretuita de noi pentru ca este casa noastra unde am fost botezati, unde ne marturisim si cerem iertare si ajutor de la Dumnezeu.

Pretuiti Biserica lui Hristos!

Niciun comentariu: