"Să nu iubiţi pe nimeni mai mult decât pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este gelos!
El dăruieşte omului un dar (o persoană), arătând iubire şi vrând să primească în schimbul darului iubire...
Omul primeşte darul cu bucurie, şi-L iubeşte pe Dăruitor (Dumnezeu), dar când deschide darul, toată iubirea şi-o întoarce către dar, uitând de Dăruitor.
Dumnezeu se întristează şi plânge, iar pentru ca omul să-L iubească din nou, El strică darul.... şi omul îşi aminteşte din nou de Dumnezeu."
Pr Constantin Coman

Un comentariu:
Este cutremurator acest citat. Multumesc!
Trimiteți un comentariu