duminică, 5 decembrie 2010

Sfântul Nicolae obişnuia să-i ajute pe oamenii săraci, sa-l luam si noi model


Prin viaţa sa, Sfântul Nicolae s-a străduit mult să placă lui Dumnezeu, fapt pentru care a fost învrednicit de darul de a face minuni. Toată averea moştenită de la părinţi a împărţit-o săracilor. De asemenea, Sfântul Nicolae obişnuia să-i ajute pe oamenii săraci, fără ca aceştia să ştie cine i-a ajutat. Să încercăm şi noi să îl luăm model şi, în cinstea lui, să ajutăm pe cineva, să fim milostivi, căci sunt atâţia oameni care sunt în nevoie, să facem daruri celor apropiaţi pentru a le aduce astfel bucurie.

sursa Ziarul Lumina

Un comentariu:

Anonim spunea...

Sa fim si noi ajutor de sfinti !