joi, 20 mai 2010

Voia Lui Dumnezeu

Doamne, eu imi doresc aceasta… dar în nemernicia mea nu cunosc ceea ce este bine pentru mine și cei dragi ai mei.

Facă-se Voia Ta Cea Sfântă cu mine și cu toți ai mei și le împlinește după înțelepciunea Ta toate câte ne sunt de folos aici și pentru viața veșnică!Amin!”

Un bătrân părinte duhovnicesc, spunea că cea mai mare pedeapsă, este să ne lase Dumnezeu la voia noastră, pentru că noi nu vrem să-L ascultăm, cerem rău și greșit iar El pentru insistența noastră se retrage trist și îndurerat de faptul că-i respingem purtarea de grijă. Alteori pentru egoismul, iubirea de sine si multele noastre orgolii nu ne împlinește rugăciunile mai ales ca nici nu încercăm să ne schimbăm și să devenim bineplăcuți Lui.

Sursa: http://cristianstavriu.wordpress.com/2010/05/20/iarta-mi-doamne-neintelepciunea-si-faca-se-voia-ta-cu-mine/

Niciun comentariu: